Boys Basketball Football Girls Basketball

National Signing Day 2019: Where Washington’s high school seniors will play in college

National Signing Day 2019 was eventful as dozens of Washington high school seniors accepted college scholarship offers in sports such as football, basketball, baseball, rowing, swimming, golf, track & field, volleyball, gymnastics, tennis and more.

We will continue to update this list — in alphabetical order by high school — of all Washington seniors that we know who have signed. We will also include seniors who signed during the early signing period in December. If we’re missing anyone please post them in the comments or email ben@scorebooklive.com.

Auburn Mountainview High School

  • Volleyball – Janet Gentsaryuk, Evergreen State College

Auburn Riverside High School

  • Football – Justus Legg (DE), Portland State

Bellarmine Prep High School

  • Boys Basketball – Charles Elzie, College of Idaho
  • Girls Lacrosse – Amanda Hale, Colorado State (Pueblo)
  • Boys Golf – Clay Thatcher, Washington State
  • Football – Nick Kokich (P), Eastern Washington

Bellevue High School

  • Football – Drew Fowler (LB), Washington; Johnny Barthel (OL), Montana

Bethel High School

  • Football – Nate Hughes (QB), Western Oregon; David Shaulis (DB), Western Oregon

Bishop Blanchet High School

  • Football – Cole Thomas (OL), Texas Tech

Bothell High School

  • Football – Darius Kubalanza (CB), Central Washington

Camas High School

  • Basketball – Haley Hanson, Northwest Nazarene
  • Football – Shane Jamison (LB), University of San Diego; Dawson Ingram (TE), Eastern Washington; Luc Sturbelle (WR), Air Force
  • Golf – Emma Cox, Towson University
  • Boys Soccer – Liam Kalhagen, Southern Oregon
  • Girls Soccer – Maddie Kemp, Gonzaga; Jenna Efraimson, Idaho; Carla Jooste, Mercy College (New York); Jazzlynn Paulson, Simon Fraser; Callie Rheaume, Hawaii Pacific
  • Volleyball and Softball – Mary Pipkin, Cardinal Stritch University
  • Wrestling – Tanner Craig, Army

Centralia High School

  • Softball – Hannah Porter, Willamette

Cheney High School

  • Football – Jacob McGourin (DE), Montana

Chiawana High School

  • Football – AJ Vongphachanh (LB), Utah State

Chief Sealth High School

  • Football – Dontae McMillan (RB), Weber State

Columbia River High School

  • Football – Kanen Eaton (WR), Utah State; Matthew Asplund (QB), Rocky Mountain College

Curtis High School

  • Boys Soccer – Johnathon Walker-Whitmore, University of Puget Sound
  • Football – Marlon Jones (WR), Eastern Washington; Miles Cooney (LB), Western Oregon; Trenton Olson, Arizona Christian

Decatur High School

  • Football – Jeremiah Palaita (LB), Air Force

Eastside Catholic High School

  • Football – Barret Albright (LB), TBD; Jason Medeiros (OL), Air Force; Will Vea (DL), Idaho State; Hayden Harris (LB), UCLA

Eisenhower High School

  • Football – Drew Reyes, Eastern Oregon

Elma High School

Football – Taitum Brumfield (LB), Valley City State University (North Dakota)

Enumclaw High School

  • Football – Kellen Kranc (QB), Eastern Washington; Darrion Smith (DL), Simon Fraser

Ferris High School

  • Baseball – Eric Mast (OF), Central Arizona CC
  • Boys Soccer – Alessandro Contos, Spokane Falls CC

Fife High School

  • Football – Mathew Schwaerzler (FB), Dakota Wesleyan

Gig Harbor High School

  • Track & Field – Hannah Carroll, Louisiana State University

Graham-Kapowsin High School

  • Football – Dylan Morris (QB), Washington; Ethan Tela-Porter (DT), Portland State

Kent Meridian High School

  • Football – Tua Areta (DT), Montana State

Kentridge High School

  • Football – Natano Woods (QB), San Jose State; Jeremy Banks (DB), Central Washington

Lakes High School (Spanaway)

  • Football – Daeshawn Matthews-Wayne (DB), Georgetown; Alan Fischer, Central Washington; Camyron Gaulke, Dakota Wesleyan; Khalil Lewis, Snow College
  • Track & Field – Dorien Simon, Stanford; Zach Franco, Saint Martin’s

Lincoln High School (Tacoma)

  • Football – Giovonni White (DL), Georgetown; Jayden Simon (DL), Colorado; Isaiah Bradley, Fort Scott Community College

Lynden High School

  • Football – Jacob Kettels (OL), Montana State

Mead High School

  • Football – Nathan Puletasi, Yale

Mount Rainier High School

  • Girls Soccer – Rose Young, Washington State

Mount Si High School

  • Football – Cale Millen (QB), Oregon

Mt. Spokane High School

  • Basketball – Jerry Twenge, Whitworth

Northwest Christian High School (Spokane)

  • Football – Silas Perreiah (RB), Eastern Washington

O’Dea High School

  • Basketball – John Misel, University of Puget Sound
  • Football – Preston Helwege (TE), Idaho; Emonte’ Scott (CB), Portland State; Alexx Schmidt (OL), Fresno State

Peninsula High School

  • Football – Burke Griffin (QB), New Hampshire

Richland High School

  • Football – Cody Sanderson (WR), Central Washington

Rogers High School (Spokane)

  • Football – Joshua Guzik (OL/DL), Idaho

Royal High School

  • Football – Jack Diaz (LB), Dakota Wesleyan

Stadium High School (Tacoma)

  • Football – Scott Elder (OL), Simon Fraser

Skyview High School

  • Football – Riley O’Rourke (OL), Central Washington; Tyler DeJong (LB), Central Washington

Spanaway Lake High School

  • Football – Jaiden Thomas-Fuertes (OL), Central Washington; Jordan Etter (QB), Dakota Wesleyan

Steilacoom High School

  • Football – JJ Leming (QB), Central Washington; Jaymason Willingham (LB), Utah State

Tahoma High School

  • Girls Track & Field – Breana Rogers, Washington State; Alisha Wilson, University of Oregon; Aliya Wilson, University of Kentucky

Timberline High School

  • Baseball – Colton Steepy, Lower Columbia CC; Kameron Richards, Edmonds CC; Devin Carter, Mt. Hood CC; Daniel Furman, Lower Columbia CC
  • Softball – Bailey Haddock, Seattle University; Alex Peffly, Western Oregon
  • Girls Track & Field – Jessica Neal, Western Washington
  • Football – Jamin Fa’alogo (LB), Central Washington; Hunter Campau (WR), Central Washington; Drew Ahlf, Pacific Lutheran; J.J. Graham, Butte College (California); Justin Kuhn, Pacific Lutheran

Todd Beamer High School

  • Football – Brandon Niksich (QB), Simon Fraser

Union High School

  • Football – Darien Chase (WR), Nebraska; Lincoln Victor (QB), Hawaii; Alishawuan Taylor (TE), TBD; Dumitru Salagor (OL), Montana; Jojo Siofele (RB), Portland State
  • Rowing – Katie Bricker, University of San Diego; Jordan Griffin, Sacramento State
  • Volleyball – Corinne Ongley, Pierce College
  • Acrobatic Tumbling – Mackenzie Ridgway, Arizona Christian
  • Softball – Kaelani Gamble, Johnson & Wales; Erin Miller, Evangel

Wenatchee High School

  • Football – Darius Carlson (LB), Central Washington

Woodland High School

  • Football – Tyler Flanagan (RB), Central Washington

Yelm High School

  • Football – Jacob Dimond, Idaho State; Kodee Gifford, Linfield College; Kyle Robinson, Pacific Lutheran University

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.