Girls Basketball

Washington high school girls basketball playoffs: 2019 WIAA regional game times, locations for every matchup

The district tournaments are finally over, which means it’s time for the regional round of the 2019 Washington high school girls basketball playoffs. The WIAA officially released the regional matchups on Tuesday morning.

You can view all of this weekend’s girls basketball regional matchups below, organized by class.

(Click here for the boys basketball regional matchups.)

CLASS 4A GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 1 Woodinville (22-2) vs. No. 8 Eastlake (18-6) at Issaquah HS, 8 p.m.

No. 11 Curtis (20-5) vs. No. 14 Hazen (17-9) at Puyallup HS, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 2 Kentridge (23-2) vs. No. 7 Inglemoor (20-5) at Auburn Mountainview HS, 4 p.m.

No. 3 Lewis & Clark (20-3) vs. No. 6 Bellarmine (20-4) at University HS, 4 p.m.

No. 4 Central Valley (20-3) vs. No. 5 Glacier Peak (20-1) at University HS, 2 p.m.

No. 9 Sunnyside (20-2) vs. No. 16 Newport (14-12) at Davis HS, 12 p.m.

No. 10 Todd Beamer (19-6) vs. No. 15 Rogers (17-8) at Puyallup HS, 10 a.m.

No. 12 Chiawana (18-6) vs. No. 13 Camas (16-9) at Richland HS, 12 p.m.

CLASS 3A GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 2 Mt. Spokane (21-1) vs. No. 7 Bethel (20-3) at University HS, 8 p.m.

No. 9 West Seattle (17-5) vs. No. 16 Meadowdale (15-8) at Garfield HS, 6 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 1 Prairie (21-2) vs. No. 8 Arlington (17-5) at Battle Ground HS, 12 p.m.

No. 3 Garfield (21-2) vs. No. 6 Seattle Prep (19-4) at Issaquah HS, 4 p.m.

No. 4 Kamiakin (21-2) vs. No. 5 Peninsula (18-4) at Richland HS, 6 p.m.

No. 10 Gig Harbor (17-7) vs. No. 15 Edmonds-Woodway (13-9) at Mount Tahoma HS, 2 p.m.

No. 11 Snohomish (15-7) vs. No. 14 Lake Washington (15-9) at Jackson HS, 6 p.m.

No. 12 Roosevelt (17-7) vs. No. 13 Hudson’s Bay (19-6) at Garfield HS, 4 p.m.

CLASS 2A GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 11 Foster vs. No. 14 Sequim at Auburn Mountainview HS, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 1 Lynden vs. No. 8 W.F. West at Mount Vernon HS, 6 p.m.

No. 2 East Valley vs. No. 7 Washougal at University HS, 12 p.m.

No. 3 Clarkston vs. No. 6 Port Angeles at Richland HS, 2 p.m.

No. 4 White River vs. No. 5 Archbishop Murphy at Puyallup HS, 2 p.m.

No. 9 Burlington-Edison vs. No. 16 Renton at Everett CC, 4 p.m.

No. 10 Anacortes vs. No. 15 North Kitsap at Mount Vernon HS, 4 p.m.

No. 12 Grandview vs. No. 13 Black Hills at Davis HS, 2 p.m.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 1 La Salle vs. No. 8 King’s at Ellensburg HS, 6 p.m.

No. 4 Cashmere vs. No. 5 Elma at Wenatchee HS, 6 p.m.

No. 9 Medical Lake vs. No. 16 King’s Way Christian at West Valley HS, 6 p.m.

No. 10 Freeman vs. No. 15 Connell at West Valley HS, 8 p.m.

No. 12 Granger vs. No. 13 Overlake at Davis HS, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 2 Bellevue Christian vs. No. 7 Meridian at Issaquah HS, 2 p.m.

No. 3 Lynden Christian vs. No. 6 Annie Wright at Mount Vernon HS, 12 p.m.

No. 11 Zillah vs. No. 14 Montesano at Davis HS, 4 p.m.

CLASS 2B GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 3 La Conner vs. No. 6 Liberty at Everett CC, 6 p.m.

No. 11 Willapa Valley vs. No. 14 Lake Roosevelt at Tumwater HS, 6 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 1 Wahkiakum vs. No. 8 Rainier at Mark Morris HS, 6 p.m.

No. 2 Tri-Cities Prep vs. No. 7 Auburn Adventist at Richland HS, 8 p.m.

No. 4 Ilwaco vs. No. 5 Davenport at Mark Morris HS, 4 p.m.

No. 9 Brewster vs. No. 16 Mabton at Eastmont HS, 8 p.m.

No. 10 Liberty Bell vs. No. 15 South Bend at Wenatchee HS, 2 p.m.

No. 12 Saint George’s vs. No. 13 Ocosta at West Valley HS, 2 p.m.

CLASS 1B GIRLS REGIONAL MATCHUPS

Friday, Feb. 22

No. 3 Almira Coulee Hartline vs. No. 6 Sunnyside Christian at Cheney HS, 6 p.m.

No. 4 Mount Vernon Christian vs. No. 5 Neah Bay at Mount Vernon HS, 6 p.m.

No. 11 Entiat vs. No. 14 Inchelium at Wenatchee HS, 8 p.m.

No. 12 Naselle vs. No. 13 Clallam Bay at Mark Morris HS, 6 p.m.

Saturday, Feb. 23

No. 1 Colton vs. No. 8 Concordia Christian Academy at West Valley HS, 6 p.m.

No. 2 Pomeroy vs. No. 7 Taholah at Richland HS, 4 p.m.

No. 9 Grace Academy vs. No. 16 Riverside Christian at Jackson HS, 4 p.m.

No. 10 Puget Sound Adventist vs. No. 15 Selkirk at Garfield HS, 8 p.m.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.