Girls Basketball

A closer look at the Washington 3A girls basketball state bracket, regional matchups

Will Bethel upset Mt. Spokane? Can anyone stop Dalayah Daniels and Garfield?

We analyzed this weekend’s Washington high school 3A girls basketball regional games, including matchups to watch and what it will take for each team to get to the quarterfinals at the Tacoma Dome. Read our breakdown below and post your thoughts in the comments.

No. 1 Prairie (21-2) vs. No. 8 Arlington (17-5) at Battle Ground HS, 12 p.m. Saturday

Prairie’s Cassidy Gardner

Matchup to watch: Prairie senior guard Cassidy Gardner vs. Arlington freshman guard Keira Marsh.

Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the West Seattle-Meadowdale game on Feb. 27 at 2 p.m. at the Tacoma Dome

No. 2 Mt. Spokane (21-1) vs. No. 7 Bethel (20-3) at University HS, 8 p.m. Friday

Mt. Spokane’s Aspyn Adams

Matchup to watch: Mt. Spokane senior guard Aspyn Adams vs. Bethel junior guard Tiarra Brown.

Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Gig Harbor-Edmonds-Woodway game on Feb. 27 at 10:30 a.m. at the Tacoma Dome

No. 3 Garfield (21-2) vs. No. 6 Seattle Prep (19-4) at Issaquah HS, 4 p.m. Saturday

Garfield’s Dalayah Daniels

Matchup to watch: Garfield senior wing Dalayah Daniels vs. Seattle Prep sophomore guard Tamia Stricklin.

Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to the state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Snohomish-Lake Washington game on Feb. 27 at 9:00 a.m. at the Tacoma Dome

No. 4 Kamiakin (21-2) vs. No. 5 Peninsula (18-4) at Richland HS, 6 p.m. Saturday

Kamiakin’s Oumou Toure

Matchup to watch: Kamiakin senior guard Oumou Toure vs Peninsula senior guard Belle Frazier.

Winner: Gets first round bye at the Tacoma Dome, advances to the state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Roosevelt-Hudson’s Bay game on Feb. 27 at 12:15 p.m. at the Tacoma Dome

No. 9 West Seattle (16-5) vs. No. 16 Meadowdale (14-8) at Garfield HS, 6 p.m. Friday

West Seattle’s Meghan Fiso

Matchup to watch: West Seattle senior guard Jasmine Gayles vs. Meadowdale junior guard Lilly Williams.

Winner: Plays the loser of the Prairie-Arlington game on Feb. 27 at 2:00 p.m. at the Tacoma Dome

Loser: Out

No. 10 Gig Harbor (17-7) vs. No. 15 Edmonds-Woodway (13-9) at Mount Tahoma HS, 4 p.m. Saturday

Gig Harbor’s Brynna Maxwell

Matchup to watch: Gig Harbor senior guard Brynna Maxwell vs. Edmonds-Woodway senior guard Rebekah Dasalla-Good.

Winner: Plays the loser of the Mt. Spokane-Bethel game on Feb. 27 at 10:30 a.m. at the Tacoma Dome

Loser: Out

No. 11 Snohomish (15-7) vs. No. 14 Lake Washington (15-9) at Jackson HS, 6 p.m. Saturday

2018-19 Snohomish girls basketball team

Matchup to watch: Snohomish senior guard Maya DuChesne vs. Lake Washington junior guard Jen Estes.

Winner: Plays the loser of the Garfield-Seattle Prep game on Feb. 27 at 9:00 a.m. at the Tacoma Dome

Loser: Out

No. 12 Roosevelt (13-7) vs. No. 13 Hudson’s Bay (19-6) at Garfield HS, 4 p.m. Saturday

Roosevelt guard Karmelah Dean

Matchup to watch: Roosevelt senior guard Karmelah Dean vs. Hudson’s Bay freshman guard Aniyah Hampton.

Winner: Plays the loser of the Kamiakin-Peninsula game on Feb. 27 at 12:15 p.m. at the Tacoma Dome

Loser: Out

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.