Boys Basketball

A closer look at the Washington 3A boys basketball state bracket, regional matchups

Will Prairie upset Mt. Spokane? Can anyone stop Marjon Beauchamp and Rainier Beach?

We analyzed this weekend’s Washington high school 3A boys basketball regional games, including matchups to watch and what it will take for each team to get to the quarterfinals at the Tacoma Dome. Read our breakdown below and post your thoughts in the comments.

No. 1 Eastside Catholic (22-2) vs. No. 8 West Seattle (17-7) at Issaquah HS, 6 p.m. Saturday

Eastside Catholic’s Shane Nowell

Matchup to watch: Eastside Catholic forward Shane Nowell vs. West Seattle senior forward Abdullahi Mohamed.

Winner: Gets first-round bye at Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Capital-Shorecrest game on Feb. 27 at 9 p.m. at the Tacoma Dome.

No. 2 Mt. Spokane (21-1) vs. No. 7 Prairie (17-7) at University HS, 6 p.m. Friday

Mt. Spokane’s Jerry Twenge

Matchup to watch: Mt. Spokane sophomore forward Tyson Degenhart vs. Prairie senior wing Kameron Osborn.

Winner: Gets first-round bye at Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Ingraham-Shadle Park game on Feb. 27 at 5:30 P.M. at the Tacoma Dome.

No. 3 Rainier Beach (20-4) vs. No. 6 Lincoln (19-4) at Garfield HS, 8 p.m. Friday

Rainier Beach’s Marjon Beauchamp

Matchup to watch: Rainier Beach junior guard Marjon Beauchamp vs. Lincoln senior guard Kashaud Babbs.

Winner: Gets first-round bye at Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the O’Dea-Stanwood game on Feb. 27 at 3:45 P.M. at the Tacoma Dome.

No. 4 Marysville-Pilchuck (22-2) vs. No. 5 Kelso (20-3) at Everett Community College, 12 p.m. Saturday

Marysville Pilchuck’s Raequan Battle

Matchup to watch: Marysville-Pilchuck senior wing Raequan Battle vs. Kelso senior wing Shaw Anderson.

Winner: Gets first-round bye at Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.

Loser: Plays the winner of the Wilson-Arlington game on Feb. 27 at 7:15 P.M. at the Tacoma Dome.

No. 15 Shadle Park (14-10) vs. No. 10 Ingraham (16-8) at Garfield HS, 2 p.m. Saturday

Shadle Park’s Jake Groves

Matchup to watch: Shadle Park senior wing Jake Groves vs. Ingraham junior wing Mitchell Saxen.

Winner: Plays the loser of Mt. Spokane-Prairie game on Feb. 27 at 5:30 P.M. at the Tacoma Dome.

Loser: Out.

No. 11 O’Dea (15-8) vs. No. 14 Stanwood (15-6) at Garfield HS, 6 p.m. Saturday

O’Dea’s John Cristofilis

Matchup to watch: O’Dea sophomore wing Paolo Banchero vs. Stanwood sophomore guard Cort Roberson.

Winner: Plays the loser of the Rainier Beach-Lincoln game on Feb. 27 at 3:45 P.M. at the Tacoma Dome.

Loser: Out.

No. 9 Capital (19-4) vs. No. 16 Shorecrest (14-9) at Tumwater HS, 6 p.m. Saturday

2018-19 Capital HS boys basketball

Matchup to watch: Capital senior guard Lucas Bowser vs. Shorecrest senior guard Antonio Stillwell.

Winner: Plays the loser of the Eastside Catholic-West Seattle game on Feb. 27 at 9 P.M. at the Tacoma Dome.

Loser: Out.

No. 12 Wilson (18-9) vs. No. 13 Arlington (16-6) at Mount Tahoma HS, 6 p.m. Friday

This image has an empty alt attribute; its file name is image-1-1.png
Wenatchee’s Garrett Long

Matchup to watch: Wilson senior guard Daniel Santana vs. Arlington senior wing Griffin Gardoski.

Winner: Plays the loser of the Marysville-Pilchuck-Kelso game on Feb. 27 at 7:15 p.m. at the Tacoma Dome.

Loser: Out.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.